Pomáhame Ukrajine
AJ PODUNAJSKÉ BISKUPICE POMÁHAJÚ!
Mestská časť Bratislava-Podunajské Biskupice organizuje adresnú pomoc ľuďom utekajúcim pred vojnou z Ukrajiny. Na tejto podstránke aktualizujeme všetky dôležité informácie o opatreniach na celoštátnej, regionálnej i miestnej úrovni.
Vyhlásenie predstaviteľov mestskej časti Bratislava-Podunajské Biskupice k aktuálnej situácii na Ukrajine
My, predstavitelia mestskej časti Bratislava-Podunajské Biskupice, poslanci miestneho zastupiteľstva a starosta mestskej časti odsudzujeme vojenskú agresiu Ruskej federácie voči Ukrajine.
Ide o neakceptovateľné a hrubé porušenie medzinárodného práva a neospravedlniteľný zločin proti ľuďom v Ukrajine a mieru v Európe.
Informácie pre Ukrajincov prichádzajúcich na Slovensko
Na tejto stránke https://ua.gov.sk nájdete dôležité kontakty a podrobné informácie vo svojom rodnom jazyku o tom, čo vás čaká priamo na hraniciach a po ich prechode na Slovensko.
Pobyt
Pobyt s platným biometrickým pasom:
Ak máte platný biometrický pas, môžete sa zdržiavať na území Slovenskej republiky a schengenskom priestore 90 dní. Aby ste mohli ostať legálne na území SR dlhšie, počas tejto doby sa budete musieť rozhodnúť, či požiadate o niektorú z foriem pobytu, alebo požiadate o dočasné útočisko, prípadne o azyl.
Dočasné útočisko:
Ak sa už nachádzate na území SR, môžete požiadať o dočasné útočisko na príslušnom oddelení cudzineckej polície Policajného zboru podľa miesta, kde ste ubytovaný (https://www.minv.sk/?ocp).
- Kontakt na oddelenie cudzineckej polície PZ Bratislava: Regrútska 4, Bratislava 831 07 GPS: N 48.2098064 E 17.190732000000025, +421 9610 36999; +421 9610 36959, (otvorené 24/7).
- K vybaveniu dočasného útočiska potrebujete cestovný, identifikačný alebo iný doklad.
- Dočasné útočisko vám bude poskytnuté, aj keď nemáte žiadne doklady, v takom prípade bude o vašej žiadosti rozhodnuté približne do 30 dní. Ubytovanie, stravu, zdravotnú starostlivosť a hygienické potreby dostanete ihneď.
- Dočasné útočisko sa vzťahuje na štátnych občanov Ukrajiny a ich príbuzných bez ukrajinskej štátnej príslušnosti, konkrétne: na manžela štátneho občana Ukrajiny, a maloleté dieťa štátneho občana Ukrajiny alebo maloleté dieťa manžela štátneho občana Ukrajiny, na rodiča maloletého dieťaťa, ktoré je štátnym občanom Ukrajiny.
- Poskytovanie dočasného útočiska sa nevzťahuje na Ukrajincov, ktorí majú u nás trvalý či prechodný pobyt, žiadateľom o azyl, či ľuďom, ktorí azyl alebo doplnkovú ochranu už získali.
- Žiadosti tých, ktorí hodnoverne preukážu totožnosť a štátnu príslušnosť, bude možné posudzovať v zrýchlenom konaní.
- Svoju totožnosť môžu však žiadatelia preukázať napríklad aj predložením vodičského preukazu spolu s rodným listom, platným, ale aj neplatným cestovným dokladom, dokladom totožnosti či akýmkoľvek iným dokladom s fotografiou spolu s rodným listom.
Ako sa prihlásiť do evidencie obyvateľov mestskej časti Bratislava-Podunajské Biskupice?
Občania Ukrajiny môžu na Slovensku požiadať o poskytnutie dočasného útočiska. Dočasné útočisko sa poskytuje na účely ochrany cudzincov pred vojnovým konfliktom, endemickým násilím, následkami humanitárnej katastrofy alebo sústavným, alebo hromadným porušovaním ľudských práv v ich krajine pôvodu. Na vybavenie potrebnej administratívy stačí splniť niekoľko krokov, ktoré uvádzame nižšie.
Cudzinec, ktorý má tolerovaný pobyt na účel dočasného útočiska predloží pracovníkovi ohlasovne pobytu:
Doklad „Potvrdenie o udelení/predĺžení tolerovaného pobytu na území Slovenskej republiky“ - viac informácií tu: https://www.minv.sk/?uhcp
Vyplnené tlačivo „Presťahovanie cudzinca s udeleným tolerovaným pobytom na účel dočasného útočiska"
- tlačivo si môžete stiahnuť tu: https://www.minv.sk/?prispevok-za-ubytovanie
Doklad potvrdzujúci zabezpečenie ubytovania (Dokladom potvrdzujúcim zabezpečenie ubytovania môže byť napríklad nájomná zmluva s vlastníkom alebo užívateľom nehnuteľnosti a doklad preukazujúci oprávnenie na užívanie nehnuteľnosti, ak ide o nájomnú zmluvu s užívateľom nehnuteľnosti, alebo potvrdenie ubytovacieho zariadenia, hotela alebo internátu o poskytnutí ubytovania, alebo čestné vyhlásenie fyzickej osoby alebo právnickej osoby o poskytnutí ubytovania cudzincovi a doklad preukazujúci oprávnenie na užívanie nehnuteľnosti, ak ide o čestné vyhlásenie užívateľa nehnuteľnosti.)
Ohlasovňa pobytu vytlačí „Potvrdenie o udelení/predĺžení tolerovaného pobytu na území Slovenskej republiky“ doklad, potvrdí podpisom a pečiatkou ohlasovne pobytu a odovzdá ho žiadateľovi.
Ubytovanie
Na celoštátnej stránke https://pomocpreukrajinu.sk je zoznam voľných ubytovacích zariadení pre ľudí, ktorí utekajú pred vojnou a potrebujú dočasné útočisko.
Hmotná núdza
Žiadosť na posúdenie nároku na pomoc v hmotnej núdzi podáva Ukrajinec na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, v ktorého územnej pôsobnosti sa nachádza. Prereukáže sa preukazom cudzinca žiadajúceho o poskytnutie dočasného útočiska, resp. dokladom o tolerovanom pobyte na území SR s označením „ODÍDENEC”.
Utečencom z Ukrajiny patrí základná dávka aj príspevky v rovnakom rozsahu a za rovnakých podmienok ako u občanov SR. Jedinou výnimkou je príspevok na nezaopatrené dieťa, ktorý bude patriť na každé dieťa vo veku, v ktorom by inak plnilo povinnú školskú dochádzku, aj keď ju v súčasnosti neplní.
Utečenci z Ukrajiny v súčasnosti nemajú nárok na aktivačný príspevok ani na príspevok na bývanie. Cudzinci, ktorí budú ubytovaní na základe zmluvy o ubytovaní, totiž nesplnia podmienky na poskytovanie príspevku na bývanie.
Pri určovaní okruhu spoločne posudzovaných osôb sa za členov domácnosti budú považovať iba osoby, ktoré sa nachádzajú na území SR.
Výšky dávok v hmotnej núdzi a príspevkov k nej nájdete tu: https://www.upsvr.gov.sk/socialne-veci-a-rodina/socialne-veci/pomoc-v-hmotnej-nudzi-nahradne-vyzivne-statne-socialne-davky-a-dotacie-pre-deti/pomoc-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=964362
Dotácie na deti
Dieťaťu utečenca, azylanta, alebo iného cudzinca legálne sa zdržiavajúceho na území SR, ktoré bude navštevovať materskú školu alebo základnú školu a splní podmienky pre poskytnutie dotácie (zúčastní sa výchovno-vzdelávacieho procesu v materskej škole alebo vyučovania v základnej škole, odoberie stravu a patrí do niektorej z oprávnených skupín detí), je možné poskytnúť aj dotáciu na stravu.
- Túto dotáciu je možné poskytnúť deťom z domácností, ktoré poberajú pomoc v hmotnej núdzi alebo navštevujú materskú školu alebo základnú školu a v materskej škole alebo v základnej škole je najmenej 50 % detí z domácností, ktorým sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi,
- Rodine, ktorá nepožiadala o poskytnutie pomoci v hmotnej núdzi, resp. o poskytnutie pomoci v hmotnej požiadala až po začlenení dieťaťa do výchovno-vzdelávacieho procesu, môže byť dotácia na stravu poskytnutá v prípade, ak dieťa navštevuje základnú školu, alebo posledný ročník materskej školy aj z titulu, že zákonný zástupca dieťaťa si na toto dieťa nemôže uplatniť tzv. zvýšený daňový bonus podľa § 33 ods. 1 písm. c) zákona č. 595/2003 o dani z príjmov v znení neskorších predpisov.
Na poskytnutie dotácie na stravu je potrebné sa informovať pri zápise dieťaťa do materskej školy alebo základnej školy, pričom zriaďovateľ školy príp. úrad usmerní rodiča k ďalšiemu postupu.
Deťom z Ukrajiny integrovaným do škôl v súlade so zákonom o dotáciách za splnenia jeho podmienok bude možné poskytnúť od mesiaca september 2022 aj dotácie na školské potreby.
Maloletí bez sprievodu
V prípade maloletých bez sprievodu, inými slovami detí, ktoré nie sú občanmi Slovenskej republiky a nachádzajú sa na Slovensku bez sprievodu rodiča alebo inej plnoletej osoby, ktorej by mohli byť zverené do starostlivosti, sa Slovenská republika riadi platnou legislatívou (slovenskou i európskou).
Keď sa Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny o takomto dieťati dozvie, orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, v ktorého obvode sa dieťa nachádza, je povinný bezodkladne podať súdu návrh na vydanie neodkladného opatrenia, zabezpečiť uspokojenie základných životných potrieb dieťaťa a jeho prijatie do centra pre deti a rodiny. Proces je veľmi rýchly.
Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny priamo komunikuje s úradmi a zariadeniami, okrem iného koordinuje obsadzovanie voľných miest v centrách pre deti a rodiny. V aktuálnej situácii má ústredie pripravené centrá pre deti a rodiny pre maloletých bez sprievodu, ktoré sa o nich postarajú. Ich kapacity boli rozšírené.
Ústredie práce ďalej v tejto veci stanovuje úlohy pre úrady práce, spravuje voľné kapacity, riadi prevozy detí, rieši problematické situácie.
Zdravotnícka pomoc
1. Možnosť vybrať si kraj, ambulanciu, APS, ústavne zariadenie a všetky dostupné poskytovania zdravotnej starostlivosti s adresou a časom poskytovania ZS.
Presný rozpis ambulancii podľa miesta výkonu: https://www.e-vuc.sk/
2. Sieť APS https://www.mapcustomizer.com/map/MAPA-APS-spolu (spoločná mapa pre oba typy APS)
Rozloženie podľa krajov (APS pre dospelých / APS pre deti a dorast):
- BA – 9 APS spolu (4/5)
- TT – 12 APS spolu (7/5)
- TN – 16 APS spolu (9/7)
- ZA – 20 APS spolu (11/9)
- BB – 8 APS spolu (13/6)
- NR – 17 APS spolu (10/7)
- E – 13 APS spolu (8/5)
- PO – 29 APS spolu (15/14)
3. Na stránke VŠZP sa priebežne aktualizujú informácie o preplatení zdravotnej starostlivosti
Link na : https://www.vszp.sk/ukrajina/
4. Na stránke MZ SR sa priebežne aktualizujú všetky informácie spadajúce pod rezort
Link na : https://www.health.gov.sk/?pomoc-ukrajine
5. Očkovanie - Nárok na očkovanie proti COVID-19 majú všetci občania Ukrajiny, zdržiavajúci sa na území SR
Link na tlačovú správu : https://www.health.gov.sk/Clanok?covid-ockovanie-ukrajinci
6. Všetky ďalšie informácie o COVID (očkovanie, testovanie)
Link na : https://korona.gov.sk/
- BSK zhrnul a pravidelne aktualizuje informácie o zdravotnej starostlivosti pre odídencov z Ukrajiny na tejto stránke: https://bratislavskykraj.sk/ukrajina-zdravotna-starostlivost/
Všeobecnú ambulantnú starostlivosť poskytujú všeobecní lekári pre dospelých a všeobecní lekári pre deti. Každá všeobecná ambulancia má pridelený zdravotný obvod a je povinná prijímať pacientov s trvalým alebo prechodným pobytom v danom zdravotnom obvode. Tieto ambulancie však bývajú preťažené, takže ak neuspejete, môžete sa obrátiť na dve novovznikajúce všeobecné ambulancie pre ukrajinských utečencov v Zdravotnom stredisku na Rovniankovej ulici v bratislavskej Petržalke.
Dospelým ukrajinským pacientom pomôžu aj dve kontaktné centrá pomoci pre utečencov z Ukrajiny v Univerzitnej nemocnici Bratislava, s ordinačnými hodinami počas pracovných dní 8:00-14:00:
- Kramáre: poliklinická časť Nemocnice L. Dérera, Limbová 5, Bratislava
- Antolská: Nemocnica sv. Cyrila a Metoda, Antolská 11, Bratislava
Viac informácií, kontakty a ordinačné hodiny k všeobecnému lekárstvu, ambulantnej pohotovostnej službe, zubnom lekárstve, liekoch, onkologickej, HIV/AIDS a psychiatrickej liečbe nájdete na tejto stránke: https://bratislavskykraj.sk/ukrajina-zdravotna-starostlivost/
Informácie o dobrovoľníkoch a formách pomoci
- Dobrovoľníci sa naďalej môžu prihlásiť cez: https://dobrovolnictvo.onsinch.com/
SPRÁVY A OZNAMY
Príspevok na ubytovanie odídencov z Ukrajiny
Pravidlá upravuje zákon č. 480/2002Z. z. o azyle, ako aj nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 151/2024 Z. z. o poskytovaní príspevku za ubytovanie odídenca, ktoré po novom upravuje výšku príspevku za ubytovanie odídenca a taktiež nový termín, do kedy si budú môcť všetky oprávnené osoby uplatniť príspevok za ubytovanie odídenca.
Od 1. marca 2025 sa príspevok vo výške €5 za jednu noc ubytovania odídenca (od €390 do €900 v závislosti od počtu obytných miestností) poskytne len za ubytovanie odídenca:
- počas 60 dní od prvého poskytnutia dočasného útočiska na území Slovenskej republiky poskytnutého od 1. marca 2025 /ak je dátum prvého poskytnutia dočasného útočiska do 28. februára 2025, môže si oprávnená osoba uplatniť nárok stále počas 120 dní ubytovania odídenca/,
- alebo je zraniteľnou osobou, čiže je:
- členom domácnosti, ktorá je príjemcom pomoci v hmotnej núdzi,
- osobou so závažným zdravotným postihnutím, ktorej sa poskytuje dotácia na podporu humanitárnej pomoci podľa osobitného predpisu,
- osobou, ktorá dosiahla vek 65 rokov,
- jedným z rodičov, ktorý sa stará o dieťa do 5 rokov veku alebo fyzickou osobou, ktorá sa osobne stará o dieťa do 5 rokov veku na základe rozhodnutia súdu,
- dieťaťom do 5 rokov veku osoby podľa predchádzajúceho bodu.
V nebytových budovách slúžiacich na krátkodobé ubytovanie, ktoré môžu poskytovať právnické osoby, ak nepodnikajú v oblasti ubytovacích služieb, bude príspevok vyplácaný vo výške 6 eur za jednu noc ubytovania odídenca.
Účinnosť nariadenia sa navrhuje dňom vyhlásenia z dôvodu, aby bolo možné kontinuálne pokračovať v poskytovaní už zavedeného príspevku za ubytovanie oprávneným osobám a ďalším oprávneným osobám poskytujúcim odídencom ubytovanie.
Všetky potrebné informácie týkajúce sa príspevkov za ubytovanie cudzinca podľa Zákona o azyle v aktuálnej podobe vrátane potrebných tlačív nájdete na stránke Ministerstva Vnútra SR https://www.minv.sk/?prispevok-za-ubytovanie
Na znak solidarity s Ukrajinou sa budova miestneho úradu na Trojičnom námestí rozsvietila vo farbách ukrajinskej štátnej vlajky a v ukrajinských modro-žltých národných farbách. Mestská časť chce aj týmto spôsobom vyslať signál, že stojí za Ukrajinou a hlboko odsudzuje vojenskú agresiu.
Keďže v súvislosti s aktuálnou situáciou na Ukrajine sa množia otázky obyvateľov k CO krytom prinášame zoznam plynotesných úkrytov (PÚ) a odolných úkrytov (OÚ) v rámci Bratislavy, ktorý je dostupný na :
https://www.minv.sk/?okresne-urady-klientske-centra&urad=1&odbor=4
V Mestskej časti Bratislava-Podunajské Biskupice sa nachádzajú iba jednoduché úkryty budované svojpomocne (JÚBS).
Aktuálne informácie z KŠ hlavného mesta SR Bratislavy
1. Informácie k riešeniu aktuálne vznikajúcich situácií
Ak potrebujete ubytovať osoby utekajúce pred vojnou:
V aktuálnej situácii zabezpečuje ubytovanie na území Bratislavy štát, prostredníctvom OÚ.
Okresný úrad zároveň informoval, že nedisponuje kapacitami na zabezpečovanie prevozu na miesto ubytovania. Je preto zo strany kontaktujúceho potrebné poskytnúť inštrukciu k preprave, alebo ju zabezpečiť.
Dopĺňame aj základe informácie o platforme Kto pomôže Ukrajine.
Telefónne číslo: +421 915 795 389 – kontaktné číslo, informácie 7/24, ubytovanie poskytnú v rámci celej SR.
Telefónne číslo: +421 2 4859 3312 – kontaktné číslo, informácie 7/24 (v prípade žiadosti o ubytovanie presmerujú hovor na stály KŠ Sobrance, kde ubytovanie poskytnú v rámci celej SR).
Telefónne číslo: +421 51 38 16 111 – kontaktné číslo, informácie 7/24, ukrajinský a anglický jazyk, (v prípade žiadosti o ubytovanie presmerujú hovor na stály KŠ Sobrance, kde ubytovanie poskytnú v rámci celej SR).
Statusy osôb z UA na Slovensku
Ponúkame prehľad statusov s ktorými sa po našom území môžu pohybovať osoby z Ukrajiny, ktoré sme dnes konzultovali s cudzineckou políciou.
1) 90 dňový pobyt – ide o bežný „turistický“ status, osobe sú garantované základné ľudské práva, akútna neodkladná (život zachraňujúca) starostlivosť (nie ambulantné výkony). Takýto pobyt neumožňuje výkon zárobkovej činnosti. Primárne pre osoby tranzitujúce do inej krajiny, potrebujúce nocľah na oddych, načerpanie síl. Umožňuje im to cestovať ďalej v Schengenskom priestore. Status dočasné útočisko definuje osobu prichádzajúcu na Slovensko ako odídenca. Tento status na zotrvanie na Slovensku do konca tohto roka , oprávňuje na zdravotnú starostlivosť (zisťujeme rozsah), oprávňuje na zamestnávanie (zisťujeme detaily), nevzťahuje sa na iných ŠP, než na príslušníkov UA. Na štátnych príslušníkov 3. krajín, ktorí taktiež unikajú pred vojnou a boli na UA za účelom štúdia alebo práce by sa takýto status vzťahovať nemal.
2) O status dočasného útočiska je možné požiadať priamo na hranici. V najbližších hodinách o tento status bude možné požiadať aj na oddeleniach cudzineckej polície v rámci celého Slovenska. Polícia nám dá informáciu, kedy táto možnosť už bude v prevádzke. V rámci BA to bude:
Oddelenie cudzineckej polície PZ Bratislava
Regrútska 4, Bratislava 831 07
GPS: N 48.2098064 E 17.190732000000025
Telefón +421-9610-36999
Fax +421-9610-36959
3) Azylant spravidla osoby, ktoré sa už na UA vrátiť nechcú alebo nemôžu, rôzne dôvody, sú prioritne umiestňovaní do azylových zariadení MÚSR, predovšetkým v Humennom.
Informácie týkajúce sa CO obyvateľstva
Štát má k dispozícii informácie len o krytoch vyšších kategórii (tzv. kategória odolné a plynotesné). Ich počty a kapacity sú normované na dlhšie zotrvanie v úkryte (kalkulované miesta na lôžka, stravu a pod.) a v prípade ohrozenia je možné kapacitu zvýšiť krátkodobo až v násobkoch. Tento zoznam je dostupný na: https://www.minv.sk/?okresne-urady-klientske-centra&urad=1&odbor=4.
Ďalšie kontakty
Prezídium PZ SR:
uosppz@minv.sk – Zasielanie ponúk pomoci (ubytovanie, doprava, materiál). Napísať email čo ponúkam, koľko, kde... Budem vyzvaný ak bude materiál alebo činnosti potrebné.
Sekcia krízového riadenia MV SR
pomocpreukrajinu@minv.sk – Zasielanie ponúk pomoci (ubytovanie, doprava, materiál). Napísať email čo ponúkam, koľko, kde... Budem vyzvaný ak bude materiál alebo činnosti potrebné.
pomocpreukrajinu.sk – webová stránka - ponúkam ubytovanie / potrebujem ubytovanie
ua.gov.sk – stránka bude v ukrajinskom jazyku určená pre utečencov
Ministerstvo zdravotníctva SR:
dobrovolnici.ukrajina@health.sk – pre zdravotníkov - dobrovoľníkov, ktorí majú záujem zapojiť sa do práce v HOT-SPOToch
ukrajina@health.gov.sk – pre poskytovateľov zdravotníckej starostlivosti, ktorí majú otázky ohľadom poskytovania zdravotníckej starostlivosti vojnovým utečencom.
ZMOS:
MV SR:
MV SR zriadilo telefonické infolinky pre osoby hovoriace ukrajinským jazykom. Dostupné sú aj pre volajúcich z Ukrajiny.
Mestská časť vytvorila e-mailovú adresu, na ktorú môžete posielať informácie ohľadom vašej formy pomoci resp. kde môžete získať potrebné informácie týkajúce sa príspevkov za ubytovanie odídencov:
ukrajina@mupb.sk
Vážení občania v prípade Vášho záujmu finančne pomôcť, môžete prispieť na overených stránkach uvedených nižšie:
(Upozorňujeme Vás, aby ste prispievali iba na overené čísla účtov na stránky oficiálnych organizácií, ktoré sa zaoberajú humanitárnou pomocou)
SMS v tvare MAGNA na číslo 836 (10 €)
Prázdna SMS na číslo 837 pre Človek v ohrození (5 €)
Číslo účtu verejnej zbierky Slovenskej katolíckej charity Človek v núdzi je
SK93 1100 0000 0029 4546 3097, variabilný symbol 380.
Prispieť sa dá aj online a nastaviť aj mesačné príspevky cez web charita.darujme.sk
https://clovekvohrozeni.sk/pomoc-ukrajina/#
Výzva Kto pomôže Ukrajine www.donio.sk/kto-pomoze-ukrajine
Slovenská Magna https://donate.magna.org/sk/ukrajina/
Ukrajinský Červený kríž https://redcross.org.ua/
Slovensko-ukrajinská humanitárna organizácia: https://smespolu.org/ako-pomoct/
Vážení Biskupičania,
keďže v moderných dejinách nebol nikdy ozbrojený konflikt tak blízko, nedokážeme ešte posúdiť, aký dopad bude mať vojnový stav na Slovensko. Neradi by sme v tejto chvíli podporovali nebezpečné dezinformácie a paniku. Chceme len všetkých Biskupičanov ubezpečiť, že tak ako aj iné mestské časti vyjadrujeme Ukrajine solidaritu a konkrétne kroky zosúladíme so závermi Bezpečnostnej rady SR a krízového štábu hlavného mesta. Už počas celoplošného testovania sme ako samospráva vedeli zabezpečiť náročnú logistiku a sme si istý, že zvládneme aj možné výzvy v oblasti ochrany obyvateľstva. Aktuálny vývoj nepretržite sledujeme, aby sme vedeli rýchlo zareagovať na všetky požiadavky a potreby. Na záver nám dovoľte vyjadriť podporu obyvateľom na Ukrajine i tým, ktorí žijú v našej mestskej časti.